Wygodny i ładny biustonosz, to niemal podstawowy element w szafie każdej kobiety. Ma on być komfortowy, ale także odpowiednio podtrzymywać biust i doskonale pasować do ciała. Jak prawidłowo dobrać biustonosz do sylwetki? 

Wygoda kosztem estetycznego wyglądu?
Panuje przekonanie, że biustonosz może być albo wygodny albo ładny – jednak całe szczęście to mit. Jeśli odpowiednio dobierzemy ten element garderoby, to zyskamy odpowiednią postawę, pewność siebie i oczywiście komfort. Głównie rozróżniamy biustonosze z fiszbinami i biustonosze bez fiszbin. Fiszbiny to nic innego jak półokrągłe druty, które wszywa się w miseczkę biustonosza po to, żeby podtrzymywały piersi i nadawały im ładny kształt. Fiszbiny podtrzymują ciężar piersi, dzięki czemu nie spoczywa on na ramiączkach. Biustonosze bez fiszbin wybierają zazwyczaj kobiety z mniejsze biustem lub te, które z różnych powodów powinny zrezygnować z usztywnienia. Najczęściej są to panie w ciąży i młode mamy, które karmią. Modele bez fiszbin nie oznaczają jednak, że biust będzie gorzej podtrzymany i będzie źle wyglądał. Aktualnie znajdziemy mnóstwo modeli, które mimo braku usztywnienia doskonale spełnią obie funkcje. 

Jak dobrać biustonosz?
Szacuje się, że nawet 80% Polek ma źle dobrany biustonosz. Kobiety noszą z reguły zbyt luźne biustonosze o zbyt małych miseczkach. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad, aby ocenić poziom właściwego dopasowania biustonosza. Z tego względu warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Stojąc bokiem do lustra profil naszych piersi powinien być gładki – nic nie powinno wystawać poza linię miseczki. 
  • Kolejny istotny element oceny, to pas obwodu biustonosza – ten powinien pozostawać na tej samej wysokości z przodu i z tyłu. 
  • Także mostek biustonosza mówi nam bardzo wiele o właściwym dopasowaniu bielizny – w tym prawidłowym przypadku mostek przylega płasko do naszej klatki piersiowej.
  • Teraz czas na fiszbiny – jeśli występują, to powinny obejmować całą pierś i łagodnie celować w okolicę środka pachy.
  • Ostatnia kwestia to ramiączka, powinny być wygodne i lekko podtrzymywać biust.

Szukając idealnego biustonosza – z fiszbinami lub bez – warto szukać wśród mniejszych sklepów, które zagwarantują nam wysoką jakość bez sztucznie zawyżonych cen.